KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulpturtavlor 6104167
*
nr 610 4167
Skulpturtavlor
2 st, Fritz Diller (1875-1945), Tyskland, kronhjortar, 24x31, nysilver, tidigt 1900-tal
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 november 2009
kl 17:28:10
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/11 17:17:34
1
700 kr
15/11 23:49:31
2
750 kr
16/11 16:08:30
3
900 kr
16/11 16:46:58
2
900 kr
16/11 16:47:19
2
1.200 kr
16/11 17:13:40
3
1.200 kr
16/11 17:14:37
4
1.600 kr
16/11 17:14:46
3
1.500 kr
16/11 17:17:44
2
1.700 kr
16/11 17:20:40
3
1.800 kr
16/11 17:23:10
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa fritz diller konsthantverk kronhjortar nysilver pläter sekelskifte skulptur skulpturtavlor tidigt 1900-tal tyska tyskland tyskt
-
8130 Kärl
Sydamerika, bemålat lergods, Längd: 20 cm. Höjd: 2..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:48
-
8017 Skulptur
Asien, växt, sten. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:19
-
8088 Skulptur
fiskarpojke. Signerad schorode, Frankrike, brons, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:56
-
7066 Skulptur
Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:36
-
7046 Skulptur
Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:36
-
7053 Skulptur
patinerad metall, Signerad. Höjd: 14 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:10
*
Skulpturtavlor
nr 610 4167
Skulpturtavlor
2 st, Fritz Diller (1875-1945), Tyskland, kronhjortar, 24x31, nysilver, tidigt 1900-tal
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.900 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 16 november 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 15/11 17:17:34 | 1 | 700 kr |
| 15/11 23:49:31 | 2 | 750 kr |
| 16/11 16:08:30 | 3 | 900 kr |
| 16/11 16:46:58 | 2 | 900 kr |
| 16/11 16:47:19 | 2 | 1.200 kr |
| 16/11 17:13:40 | 3 | 1.200 kr |
| 16/11 17:14:37 | 4 | 1.600 kr |
| 16/11 17:14:46 | 3 | 1.500 kr |
| 16/11 17:17:44 | 2 | 1.700 kr |
| 16/11 17:20:40 | 3 | 1.800 kr |
| 16/11 17:23:10 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa fritz diller konsthantverk kronhjortar nysilver pläter sekelskifte skulptur skulpturtavlor tidigt 1900-tal tyska tyskland tyskt
-
8130 Kärl
Sydamerika, bemålat lergods, Längd: 20 cm. Höjd: 2..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:48 -
8017 Skulptur
Asien, växt, sten. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:19 -
8088 Skulptur
fiskarpojke. Signerad schorode, Frankrike, brons, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:56
-
7066 Skulptur
Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:36 -
7046 Skulptur
Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:36 -
7053 Skulptur
patinerad metall, Signerad. Höjd: 14 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:10



